Skip to main content Skip to footer

Greenblog Wilco

Arbeidsmigrant is waardevol

Binnen de Regio Deal Sierteeltregio zet hij zich in voor het thema arbeidsmigranten. Wilco van Oosten vindt de opgave ‘complex, maar ook mooi’.

Arbeidsmigrant is waardevol

Bij de Regio Deal Sierteeltregio werken we met drie greenports samen aan de toekomstbestendigheid van de sector: Boskoop, Duin en Bollenstreek en Aalsmeer. We hebben veel gemeenschappelijke opgaven en daarom pakken we in alle drie greenports zaken op, die we vervolgens met elkaar delen. In deze Greenblog vertel ik u graag over de programmalijn Arbeidsmigranten.

Mijn naam is Wilco van Oosten en ik ben werkzaam bij en voor gemeente Aalsmeer als strategisch adviseur Fysiek Domein. Vrijwel mijn gehele werkzame leven werk ik voor de lokale overheid in verschillende rollen en verantwoordelijkheden.

Arbeidsmigratie wordt steeds vaker genoemd in bestuurlijke en maatschappelijke discussies. Afhankelijkheid, noodzaak, woningtekort, uitbuiting en overlast zijn de terugkerende woorden. Daar horen volgens mij ook kwetsbaarheid en complexiteit nadrukkelijk bij. Ik mag een coördinerende rol spelen om het thema arbeidsmigranten handen en voeten te geven in de Regio Deal Sierteeltregio.

Het coördineren van de programmalijn Arbeidsmigranten vind ik een mooie opgave omdat het vooral over de kwetsbaarheid van mensen gaat. De doelen en beoogde projecten proberen overheden, instellingen en marktpartijen (beter) te laten samenwerken. Die samenwerking beoogt meer inzicht te generen op de omvang en samenstelling van de arbeidsmigranten en om de kwetsbaarheid van die groep te verminderen.  Er moet met veel aspecten rekening worden gehouden zoals werkomstandigheden, huisvesting, welzijn, gezondheid en mobiliteit. Dat maakt het complex omdat verantwoordelijkheden en belangen niet eenduidig zijn. Ook is er een toenemende maatschappelijke weerstand tegen arbeidsmigranten.

In de sierteeltregio zijn er duizenden mensen actief in de sierteeltsector, zowel bij de kwekerijen als bij de veiling en andere logistieke knooppunten. Waren dat in de beginfase vooral Polen, nu zijn er ook andere nationaliteiten uit Oost -en Zuid-Europa, Afrika en Zuid-Amerika werkzaam. Dagelijks leveren zij hun bijdrage aan de economische waarde van onze regio.  Uiteindelijk willen we door de inzet van automatisering en robotisering minder afhankelijk worden van de inzet van arbeidsmigranten en daarbij ook toekomstbestendiger te worden. Dat vergt nog tijd en geld om zo ver te komen.

Arbeidsmigratie in goede banen leiden vraagt om realisme, samenwerking en betrokkenheid. Door binnen de Regio Deal met overheden, instellingen en marktpartijen samen te werken, kunnen we de kwetsbaarheid verminderen en zicht krijgen op de mensen achter de cijfers. Ondanks de complexiteit geloof ik dat we stap voor stap kunnen toewerken naar betere leefomstandigheden voor arbeidsmigranten én een toekomstbestendige sierteeltregio.

Met vriendelijke groet, Wilco van Oosten (wilco.van.oosten@aalsmeer.nl)

Gepubliceerd op